Про що пам’ятають у Хмельницькій області?

Опрацьовуючи списки пам’яток культурної спадщини для конкурсу “Вікі любить пам’ятки“, зокрема списки пам’яток історії, я зацікавився, а власне пам’ять про що вони увічнюють? Я почав проводити статистичний аналіз з Хмельницької області і ось що побачив.

Із 1442 пам’яток історії – 1278 увічнюють пам’ять переможців німецько-радянської війни (88%). Це братські могили радянських солдат, пам’ятні знаки воїнам-односельчанам, пам’ятники героям Радянського Союзу.

Щонайменше 33 пам’ятки увічнюють переможців іншої не менш жахливої для українського народу війни – радянсько-української (2%). Це приміщення колишніх ревкомів, батальонів червоної від крові українців армії та місця діяльності діячів, яким ми завдячуємо втратою державності на довгі десятиліття. Переважно ці пам’ятки зосереджені у містах, найбільше – 15, у місті Хмельницькому.

Лише 11 пам’яток ми змогли нарахувати, присвячених українцям. Це пам’ятний знак на місці битви військ Хмельницького проти наших польських братів,  могила сподвижника Хмельницького – І.Ганжи, могила невідомого воїна УПА, три пам’ятники жертвам голодомору, місце ув’язнення та могила Устима Кармалюка та будинки, де жили українські поети – Леся Українка та Микита Годованець. Більшість із них розташовані в непримітних селах.

Інші 124 пам’ятки важко категоризувати, але в тій чи іншій мірі вони також прсивячені радянському минулому нашої держави.

Не хочу применшувати подвиг радянських солдат, що впорались з одним із найстрашніших тиранів світу (хоча й на жаль не впорались з іншим, ще страшнішим), але все ж таки виникає питання – чому 88% народної пам’яті припадає лише на 0.7%, якщо рахувати від заснування Кам’янця-Подільського, історичного шляху? Чому так мало?

Звичайно на цю статистику можна заперечити, що вона відображає лише ту незначну частину пам’яті хмельничан, якій пощастило отримати благословення від обраної ними влади. Може й так. Але тоді виникає інше питання – чи варто обирати осіб, які знають лише 0.7% історії свого народу?

Списки пам’яток Хмельницької можна оглянути тут. Статистику по інших областях дасть Бог сил і натхнення, ще порахуємо.

Advertisements

5 thoughts on “Про що пам’ятають у Хмельницькій області?

  1. А ще маємо пам’ятний хрест Роману Шухевичу в Чемеровецькому районі, пам’ятник воїнам УПА на Славутчині, пам’ятний хрест героям-борцям за Українську Державу в с. Тихомель Білогірського району, в багатьох населенних пунктах встановлюють пам’ятники жертвам Голодомору, меморіальні плити. Про жертв НКВС нагадує Янгол Скорботи в Хмельницькому. Ще би що згадав – дописав би.
    Автор, не треба на нашу область ляти помиї! Хмельниччани не винні, що обрані ними “націонал-патріоти” виявилися “тушками”, яким байдуже на історичну пам’ять! Краще посприяйте в установленні якогось пам’ятника, якщо вам так не байдужа наша область!

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s