Ідеали Майдану

Публікую тут статтю з української Вікіпедії, написану ще 2006 року. На жаль найважливіші джерела наведені в тій статті,  зокрема аналітична стаття С. Хоменко, тепер недоступні онлайн, і це дає підстави голубеньким учасникам наполягати на її вилученні. Втім, стаття має бути збережена, бо це не тільки наша історія, це наша ідеологія  і, отже, питання майбутнього…

Отже:

2004 рік

Вивчення основних гасел Майдану, виступів лідерів Майдану, а також різних джерел (зокрема опитування на сайті “Майдан та Хартія цінностей Майдану від ГО «Пора») дозволяє віднести до таких ідеалів такі:

 • Свободу (в широкому сенсі, в тому числі — свобода самореалізації, свобода вибору, свобода слова. Гасло — «Свободу не спинити»)
 • Справедливість (Досягнення справедливості вбачалось через зміну системи влади, контрольованість влади та декриміналізацію гілок влади, а також прихід до влади «чесних», «моральних» людей. Гасла — «Бандитам тюрми», «Ні — брехні»)
 • Незалежність та соборність України (Гасло — «Схід і Захід разом». Підкреслювалось також важливість становлення політичної нації).
 • Поліпшення соціальних стандартів. (Безпосередньо таке гасло на Майдані не звучало, однак обіцянки «покращення життя» лідерами Помаранчевої революції займали чільне місце в їх промовах).

Такі ідеали були уособлені в лідерах Помаранчевої Революції, передусім — у В. Ющенка (Гасло — «Ющенко — Так!»), в той час, як головною причиною негараздів вважалася «злочинна влада», передусім тодішній Президент Л. Кучма та прем’єр В. Янукович (Гасла — «Кучму — Геть», «Зека на нари — тоді підем на пари» та ін.).
2005—2006 роки

Протягом наступних 2005- поч.2006 року, термін «ідеали Майдану» (а також просто «Майдан» у значенні спільного окреслення подій кінця 2004 року) міцно укорінився в українському політичному дискурсі. Згідно з аналізом, проведеним С. Хоменко, вживання терміну «Майдан» проходить три етапи:

З січня 2005, включав в себе:

 • Принципово новий стиль ведення політики, прозорість влади
 • Зміна облич у владі та пов’язане з нею покарання конкретних представників «злочинної влади», в тому числі фальсифікаторів виборів-2004.
 • Підвищення рівня життя людей.
 • Європейську інтеграцію України

З червня-липня 2005, після підсумків 100 днів роботи влади:

 • збільшення соціальних виплат
 • успішні зусилля влади щодо реприватизації «незаконно куплених» за часів минулого режиму підприємств, у першу чергу металургійного комбінату «Криворіжсталь»
 • З’являється також ідеологема «партія, народжена на Майдані» стосовно НСНУ

Кінець 2005 — 2006 рік переважає в контексті «Зради ідеалів Майдану», переважно в якості:

 •  Порушення єдності «Помаранчевої команди»
 • «Не зрадь Майдан» — агітаційне гасло Блоку «Наша Україна».
 • Стосунки з Партією Регіонів та іншими силами, що підтримували В. Януковича, в тому числі підписання «Меморандуму», та подання В.Ющенком кандидатури В. Януковича на посаду Прем’єр-Міністра

У суспільній думці попередні «уособлення» часто стають «зрадниками» Майдану

«Розчарування» в ідеалах Майдану

В кінці 2005—2006 році термін «Ідеали Майдану» широко вживається у контексті розчарування, зневіри тощо. Таке вживання ідеологеми пов’язане з тим, що значна частина обіцянок лідерів «Помаранчевої революції», зокрема стосовно боротьби з криміналітетом та підвищення соціальних стандартів залишились не здійсненими.

У той же час, оскільки «ідеали Майдану» — тобто прагнення суспільства свободи, справедливості і т. д. більшою частиною не були реалізовані, термін «Розчарування в ідеалах Майдану» виглядає беззмістовним. Натомість мова, фактично, йде про розчарування в тих чи інших політичних силах та лідерах, що виявились неспроможними реалізувати дані обіцянки, або у зневірі в можливості досягнення ідеалів. На противагу настроям розчарування та зневіри в «ідеалах Майдану» ряд політичних сил та громадських організацій наголошують на необхідності подальшої боротьби за «гідне майбутнє».

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s